Demonstracja praktyki asan

Czas i powtórzenia

Czas trwania w pozycjach ustala za każdym razem przewodniczący komisji egzaminacyjnej - moderator. Kandydaci mogą być poproszeni o powtórzenie pozycji. Powinni, o ile to możliwe, utrzymać pozycję przez wyznaczony czas. Jeśli to się nie uda, należy wyjść z pozycji i wejść ponownie, tak, aby wypełnić cały czas przeznaczony na wykonywanie tej pozycji. W czasie trwania pozycji kandydaci powinni korygować wykonanie tejże asany. Powinni pokazać zarówno stałość jak i świadomość, w jaki sposób daną asanę można poprawić. Powinni oddychać miarowo i efektywnie.

Strój

Kandydaci powinni być ubrani czysto i skromnie, w sposób który nie odwraca uwagi obserwatora ani samego ćwiczącego od prezentowanej praktyki. Ubranie zbyt luźne, krępujące ruchy, wymagające poprawiania przeszkadza lub nie pozwala obserwatorowi dostrzec dokładnie ruchów ciała. Ubranie wyglądające nieskromnie w niektórych pozycjach zakłóca uwagę praktykującego lub obserwatora. Strój nie powinien krępować ruchów całego ciała. Biżuteria nie powinna zwracać uwagi. Prosty strój pozwala obserwatorowi skoncentrować swą uwagę na praktyce.

Szczegółowe wytyczne dotyczące stroju:

  • jasny kolor ubrań, który umożliwia obserwację ułożenia ciała
  • odsłonięte kolana i łokcie, zaś zasłonięte ramiona, dekolt i brzuch
  • w wypadku pań – obowiązkowy jest biustonosz

 

Wersje asan i problemy zdrowotne

Kandydaci, o ile w programie nie nakazano czego innego, powinni starać się wykonać pozycję w sposób jak najbardziej klasyczny. Jeśli w programie wymieniono wariant pozycji, kandydat powinien umieć wykonywać ją także w sposób klasyczny, ale na egzaminie zademonstrować dany wariant. Osoby, które nie są w stanie wykonać pozycji w sposób klasyczny powinny zmodyfikować ją tak, jak to robią w czasie praktyki własnej, aby prowadzący mogli się przekonać, że dokładnie rozumieją, na czym polega praca w tej asanie.

Jeśli kandydat doznał ostatnio jakiegoś urazu powinien dokładnie wiedzieć jak należy wykonać żądaną pozycję z takim właśnie urazem. Przed demonstracją praktyki kandydaci będą mieli okazję poinformować prowadzących o wszelkich ograniczeniach zdrowotnych. Pamiętać należy, że wszelkie zgłoszone okoliczności nakładają na kandydata w oczach komisji wymóg dodatkowych umiejętności radzenia sobie z danym problemem. Korzystanie z pomocy i różnych modyfikacji powinno uwydatniać istotę ruchu w asanie.

Menstruacja

Osoby przechodzące menstruację wykonują pozycje niedozwolone w trakcie menstruacji krócej: pozycje odwrócone po 1 min., pozycje ściskające brzuch – przez pierwszych kilkanaście sekund. Po wyjściu z pozycji odwróconych należy wykonać pozycję z zestawu menstruacyjnego o działaniu danej pozycji odwróconej.

Osoby przechodzące menstruację mają 3 tygodnie od dnia egzaminu na zgłoszenie się u wskazanego przez komisję egzaminatora w celu demonstracji pozycji odwróconych oraz – w wypadku, gdy wystąpią wątpliwości – innych pozycji niedozwolonych w trakcie menstruacji z zestawu egzaminacyjnego.

Stan umysłu i świadomość

Kandydaci powinni skoncentrować się na wewnętrznym doświadczeniu danej asany, tak by stabilność umysłu i ciała były jasno widoczne. Nie powinni kierować się wyrazem twarzy lub zachowaniem egzaminatorów. Prócz znajomości nazw pozycji i technik ich wykonania należy demonstrować pewność siebie, zaznajomienie z praktyką i jej znaczeniem. Dokładne zrównoważenie pozycji, zwrócenie uwagi na wszystkie części ciała i zachodzące między nimi relacje jest często ważniejsze niż wykonanie pełnej pozycji. Z drugiej strony pełne wykonanie lub rozszerzanie zasięgu wykonania asany jest niezbędne by się rozwijać i sposób praktyki na to dążenie powinien wskazywać. Kandydaci powinni wykazać się świadomością wchodzenia w asany i wychodzenia z nich, a także zdawać sobie sprawę, że fazy te oraz czas trwania w pozycjach, wywołują określone efekty.

Jak przygotować się do demonstrowania praktyki

Wykonuj każdą asany z zestawu egzaminacyjnego w sposób pokazany w książkach Światło jogi, Joga doskonała dla kobiet oraz Joga In Action: Preliminary course, lub też w sposób praktykowany zwykle na zajęciach. Praktykuj też asany z zestawów na niższe stopnie – one też mogą zostać dodane do zestawu na egzaminie i poddane osobnej ocenie.

Korzystaj też z dostępnych na stronie SJIP zestawów egzaminacyjnych wraz z wymaganymi aktualnie wariantami wykonania pozycji.

Staraj się zrozumieć, w jaki sposób asany wymienione w programie łączą się ze sobą. Pamiętając o tym, ćwicz asany ze swojego programu egzaminacyjnego podczas praktyki własnej łącząc je zgodnie z twoim zrozumieniem. Niedługo przed egzaminem zrób próbną demonstrację praktyki, wykonując wszystkie asany z programu.

Pamiętaj, że na egzaminie nazwy pozycji podawane będą w sanskrycie. Musisz znać też ich polski przekład i wiedzieć, co one znaczą.

Zatwierdzono 31 lipca 2008.

Kalendarz imprez

<<  Luty 2018  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
192021222324
    
webmaster