Styczeń 2010

Image Z początkiem roku warto podsumować to, co było dokonaniem poprzedniego roku. Kiedy sięgam pamięcią wstecz – stają mi przed oczami godziny, jakie spędziłam z naszym prawnikiem dyskutując punkt po punkcie nasz stowarzyszeniowy statut. W jego dotychczasowym kształcie był dokumentem w większości miejsc zupełnie nieprzystającym do realiów a w kilku nawet zupełnie krepującym legalne działania całego stowarzyszenia.

Zmiany w statucie 2009 – KT wychodzi z podziemia
    
Do pierwszej kategorii zaliczyć można zupełną nieobecność we władzach PSJI Komitetu Technicznego. Jeszcze jako sekretarz KT podjęłam się sformułowania regulaminów dotyczących działalności KT, szkoleń oraz egzaminów. Właściwie mogę powiedzieć, że kodyfikacja wszystkich tych reguł jest moim dziełem. Jako Prezes postanowiłam przynajmniej fragment tych regulacji wcielić w najważniejszy dokument PSJI oraz poddać powszechnemu głosowaniu członków obecnych na Walnym zebraniu. Niestety Walne zebranie członków w czerwcu 2009 roku, które odbyło się we Wrocławiu było tak naprawdę zebraniem Zarządu i KT. Zwykłych członków było jak na lekarstwo. A to wielka szkoda, bo zmiany w statucie były zmianami często charakterze fundamentalnym. Ustaliliśmy na przykład, że przewodniczący KT nie musi posiadać najwyższego stopnia spośród członków KT a nie jak było to dotąd. Kolejną ważną zmianą było uwolnienie kursów nauczycielskich spod kurateli PSJI. Każdy kurs nauczycielski organizowany od czerwca 2009 roku jest kursem prywatnie prowadzonym przez nauczyciela szkolącego.
Bellur Project – zmiany, które nas czekają

Z kolei działania, które są blokowane przez wadliwe sformułowania w statucie to np. wspieranie inicjatywy Bellur Project. To ta druga kategoria do zmiany regulacji zawartych w Statucie i temat na nadchodzące Walne Zebranie Członków PSJI. Jak wiecie co roku – w dniu urodzin Gurujiego organizujemy zbiórkę pieniędzy, która ma wesprzeć dobroczynną działalność Iyengara na rzecz najuboższych z wioski Bellur. Aby zgodnie z prawem i nie ponosząc jednocześnie kosztów związanych z dodatkowym opodatkowaniem – przekazać zebrane przez nas pieniądze do Puny, powinniśmy zawrzeć wśród celów statutowych również działalność charytatywną. Tak długo, jak długo nie będzie tego w naszym podstawowym dokumencie – każdy taki przelew będzie "wyglądał" dla fiskusa jak pranie brudnych pieniędzy. A na marginesie – udało nam się uzbierać w 2009 roku aż 7 726 zł. Wszystkim, którzy się do tego przyczynili pragnę podziękować. Szczególnie Adamowi Ramotowskiemu, który tę akcję nadzorował z ramienia Zarządu.
    Moi Drodzy, zachęcam Was do wzięcia spraw w swoje ręce. PSJI jak każde stowarzyszenie na świecie realizujące wolę BKS Iyengara jest tworem rządzącym się prawami demokratycznymi. Wasze opinie i głosy się bardzo liczą. Czekamy na nie a przede wszystkim na Waszą obecność na najbliższym Walnym Zebraniu Członków.

Z noworocznym pozdrowieniem,
Katarzyna Pilorz
Prezes PSJI

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

webmaster