Aktualności

Festiwal Jogi Iyengara
11 listopada 2020
Festiwal Jogi Iyengara Festiwal Jogi Iyengara

Festiwal Jogi Iyengara jest zaproszeniem do wspólnej praktyki, kontaktu z wieloma doświadczonymi nauczycielami, chwili refleksji i wytchnienia w tym trudnym czasie. Zakończenie wydarzenia przewidziane jest 14 grudnia, rocznicę urodzin Gurujego. W tym czasie bądźmy razem, aby poczuć siłę naszej jogicznej społeczności i wzajmne wsparcie.

Lekcje poprowadzą: Dorota Kobos, Marta Zwolińska, Roman Grzeszykowski, Konrad Kocot, Ewa Wardzała, Julia Butrym-Południewska, Iwona Gajko, Marek Bednarski, Paulina Stróż, Katarzyna Pilorz, Robert Spica, Ałła Raginis, Jerzy Jagucki, Natasza Moszkowicz. Całe wydarzenie będzie trwało od wtorku 8 grudnia do poniedziałku 14 grudnia. Zajęcia, oprócz trzech ostatnich dni, zaplanowane są o 9.00 i 18.30. W sobotę 12 grudnia w godzinach 9.00 i 11.00, w niedzielę 13 grudnia o 8.30 i 11.00, a w poniedziałek 14 grudnia o 17.00 i 19.00.

Więcej informacji i szczegółowy program

Zaproponowane lekcje będą miały różne tematy i różny stopień zaawansowania. Nie zabraknie praktyki dla odporności, pranajamy, transformacji emocji. Pojawi się ABC jogi Iyengara. W programie zaznaczone są zajęcia przeznaczone dla osób o pewnym zaawansowaniu praktyki, ale nie jest to wymóg uczestnictwa. Ideą przyświecającą Festiwalowi jest maksymalna dostępność i popularyzacja jogi praktykowanej zgodnie z przekazem B.K.S. Iyengara.

Koszt uczestnictwa w Festiwalu Jogi Iyengara wynosi 120 złotych. Nie można wykupic udziału w pojedynczych zajęciach. Wszyscy nauczyciele prowadzą swoje lekcje nieodpłatnie. Dochód z wydarzenie będzie przekazany na rzecz fundacji Bellur Project.

Wolą Gurujego było ułatwienie dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej, działalności kulturalnej i wsparcie społeczne dla ubogich mieszkańców jego rodzinnych stron - wioski Bellur i okolicznych wsi w Karnatace na południu Indii. Fundacja Bellur Project została uruchomiona w 2003 roku i od tego tego czasu wspiera ją nie tylko rodzina Iyengarów, ale społeczność praktykujacych jogę na całym świecie.

Tak na temat tego projektu mówi Ewa Wardzała:

- W samym Bellurze nie byłam (choć prawie!), ale spotkałam dzieci i młodzież z tej wioski. Podczas obchodów setnych urodzin B.K.S.Iyengara mieli wspaniały pokaz jogi przed publicznością liczącą 1300 osób, z 56 krajów. Byliśmy nim tak poruszeni, że co druga osoba ryczała jak bóbr. Dla nich joga i to, co zrobił dla nich Iyengar, ale i my-praktykujący z całego świata, jest bramą do lepszego świata. Do wyjścia z biedy, tej fizycznej i mentalnej, z alkoholizmu, który się w wiosce szerzył, zanim pojawiły się szkoły, edukacja, dostęp do służby zdrowia i joga. Widzieliśmy film i zdjęcia z Belluru przed i po tym, jak Iyegar zaczął wioskę wspierać. Podczas tych obchodów po raz pierwszy dotarło do mnie, jak namacalny wpływ mają nasze datki i to, co robi fundacja Bellur....

Plakat Festiwalu do wydrukowania