Aktualności

Międzynarodowy Dzień Jogi
18 czerwca 2020
Międzynarodowy Dzień Jogi Międzynarodowy Dzień Jogi

Skala i globalny zasięg Międzynarodowego Dnia Jogi od samego początku ustanowienia tego święta może wzbudzać zarazem podziw, jak i niedowierzanie. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Jogi w 2015 roku był obchodzony w New Delhi na Rajpath, najważniejszej, reprezentatywnej alei stolicy Indii, gdzie odbywają się również narodowe parady. W wydarzeniu wziął udział premier Narendra Modi i dyplomaci z 84 krajów. W trakcie uczestnicy zrobili 21 asan. Przy okazji pobite zostały dwa rekordy Guinnessa w Indiach - jeden za największą na świecie klasę jogi z udziałem 35 985 osób, a drugi za udział w lekcji jogi osób należących do 84 narodowości.

Data Międzynarodowego Dnia Jogi absolutnie nie jest przypadkiem 21 czerwca na półkuli północnej jest najdłuższym dniem w roku. W tym dniu Shiva miał również przekazać światu wiedzę o jodze.

Promocja i polityka

Na lotnisku w Delhi wita nas nowoczesna rzeźba z postaciami w kolejnych etapach powitania słońca. Strudzony podróżny z radością może odpocząć w pokoju jogi (nie trzeba nawet mieć własnej maty, są na miejscu). Joga w ciągu kilku ostatnich lat stała się najlepszym produktem eksportowym Indii. Można by powiedzieć, że nareszcie Hindusi zauważyli, jak ważnym elementem dla szeroko pojętego Zachodu stała się praktyka jogi.

W tym roku na obchody Międzynarodowego Dnia Jogi w Nowym Jorku zaprasza Nagaraj Naidu, ambasador Indii, a we Wrocławiu Kartikey Johri, konsul honorowy Indii we Wrocławiu. To działania o najwyższym dyplomatycznym priorytecie, wspierane przez indyjski rząd. Projekt rezolucji ustanawiającej Międzynarodowy Dzień Jogi przedstawił sam premier Narendra Modi w przemówieniu podczas otwarcia 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego.

W trosce o lepsze życie

Modi powiedział m.in.: "Joga jest nieocenionym darem z naszej starożytnej tradycji. Joga ucieleśnia jedność umysłu i ciała, myśli i działania ... holistyczne podejście cenne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Joga to nie tylko ćwiczenia, to sposób na odkrycie poczucia jedności z samym sobą, światem i naturą. " (za https://www.timesnownews.com/health/article/why-was-june-21-selected-as-the-international-day-of-yoga-the-history-and-significance-of-yoga/606935)

To ważne przesłanie przemówiło do uczestników Zgromadzenia Ogólnego. Za ustanowieniem Międzynarodowego Dnia Jogi opowiedzieli się przedstawiciele 177 państw członkowskich (choć są źródła gdzie można znaleźć liczbę 175). Miało to miejsce 11 grudnia 2014 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 21 czerwca Międzynarodowym Dniem Jogi rezolucją 69/131.

Zgromadzenia Ogólnego ONZ zauważyło szczególe znaczenie jogi dla propagowania zdrowego stylu życia i dokonywania wyborów sprzyjających zdrowiu. Wezwała państwa członkowskie do wspierania obywateli w rezygnacji z fizycznej bierności, która jest jedną z dziesięciu głównych przyczyn zgonów na świecie i kluczowym czynnikiem ryzyka chorób niezakaźnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, rak i cukrzyca.

W trosce o lepszy świat

W swoim przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ premier Modi powiedział również: "Dla nas w Indiach szacunek dla przyrody jest integralną częścią duchowości. Przyrodę traktujemy jako świętą. Joga jest nieocenionym darem starożytnej tradycji Indii. Joga ucieleśnia jedność umysłu i ciała; myśl i działanie; powściągliwość i spełnienie; harmonię między człowiekiem a przyrodą; holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie chodzi o ćwiczenia, ale o odkrycie poczucia jedności ze sobą, światem i przyrodą. Zmieniając nasz styl życia i budując świadomość, będziemy umieli poradzić sobie ze zmianami klimatu i poprawić nasze samopoczucie." (za: https://www.un.org/en/observances/yoga-day)

Co ciekawe, tekst na stronie internetowej ONZ podkreśla, że joga to coś więcej niż aktywność fizyczna, powołując się w tym miejscu na słowa B. K. S. Iyengara: "Yoga cultivates the ways of maintaining a balanced attitude in day-to-day life and endows skill in the performance of one’s actions."

Międzynarodowy Dzień Jogi 2020

Największa polska impreza z Okazji Światowego Dnia Jogi odbywała się od paru lat w Warszawie za sprawą m.in. Federacji Szkół Jogi. Wielotysięczne spotkanie było prawdziwym świętem jogi. Jednak obostrzenia związane ze stanem epidemii spowodowały, że w tym roku w takiej wersji nie będziemy mieli okazji się spotkać.

Za to jednak organizowanych jest wiele mniejszych akcji, które na pewno też będą doskonałą okazją do wspólnych spotkań i praktyki. Poszukaj w poblizu. Tu odsyłamy do niektórych z nich:

Sobota 20 czerwca

  • godz. 18.00, Park Północny w Płocku, organizator Karolina Spychalska

Niedziela 21 czerwca

  • godz. 10,00. Stadion Korona w Krakowie, organizator Yoga-Ta, Agata Rozkocha - to finał akcji, której patronuje SJIP. Jogiczne wyzwanie w ramach którego zbieramy fundusze na rzecz osób chorych onkologiczne i Stowarzyszenie Unikorn
  • godz. 11.00, pola Mokotowskie w Warszawie, organizator Joga Rytm, Julia Butrym-Południewska
  • godz. 11.00, Park Podolski, Łódź, organizator Mariola Warczeska
  • godz. 11.30, Park przy Bażantarni, Warszawa, organizator, Satya Joga, Tomek Pyrzewicz
  • Wrocław - 7 parków, 7 szkół, w tym kilka szkół jogi Iyengra - godz. 11.00 Hala Stulecia, Fabryka Energii, godz. 12.00 Ogród Staromiejski, Manomani, godz. 13.00 Park Południowy, Namaste, godz. 14.00 Park Tołpy Abhaya.
  • Godz. 17.00, park przy Wierzbowej, Białystok, organizator Mukti Joga.