Aktualności

Przygotowania do próbnego egzaminu w nowej formule
16 grudnia 2020
Przygotowania do próbnego egzaminu w nowej formule

Dwa próbne egzaminy na poziom 1 odbędą się w terminach 16 - 17 lutego i 18 - 19 lutego. To pierwsza przymiarka do stworzenia nowej formuły egzaminu zgodnie z przekazanymi przez Instytut w Punie wytycznymi. Będzie próbą zarówno dla osób podchodzących do egzaminu, egzaminatorów, jak i organizatorów. Oba egzaminy zostaną przeprowadzone w Oddechowie pod Warszawą. Ich formuła opiera się na indywidualnej, bliskiej relacji między wszystkimi uczestnikami, co wyznacza kameralny charakter spotkania. W pierwszym terminie przewidzieliśmy sześciu uczestników, w drugim ośmiu. Instytut w Punie rekomenduje egzamin w formule sześcioosobowej. Chcemy jednak sprawdzić czy uda się zachować kameralność i uważność przy udziale ośmiu kandydatów. Ma to duże znaczenie dla określenia kosztów przyszłych egzaminów.

W pierwszej kolejności możliwość uczestnictwa w tym teście nowej formuły egzaminacyjnej zaproponowaliśmy osobom, które były zapisany na egzaminy odwołane w 2020 roku. W związku z tym tej chwili na termin 16-17 lutego zapisane są trzy osoby, na termin 18-19 lutego sześć osób. Pozostało pięć wolnych miejsc. Jeżeli jesteście zainteresowani udziałem, napiszcie jak najszybciej na adres ola.zdziechowska@joga.org.pl. Koszt egzaminu próbnego wynosi 450 złotych.

Szczególnie zapraszamy osoby w trakcie treningu nauczycielskiego. Jeżeli będzie więcej chętnych, wasze zgłoszenia potraktujemy priorytetowo.

Rozpoczęliśmy również poszukiwanie uczniów, którzy wezmą udział w części egzaminów poświęconych uczeniu.

Planowane egzaminy próbne są szczególnie dużym wyzwaniem dla egzaminatorów, którzy potrzebują nabyć nowych umiejętności i zrozumieć ideę zainicjowanej przez Instytut zmiany. Przy ustalaniu składu komisji egzaminacyjnych na egzaminy próbne Komitet Techniczny kierował się aktywnością egzaminacyjną egzaminatorów w 2019 roku oraz wskazówkami dla nauczycieli jogi Iyengara (https://joga.org.pl/wskazowki-etyczne.html). W tym składzie mamy zatem nauczycieli, których doświadczenie w egzaminowaniu oraz zaangażowanie w proces egzaminacyjny jest duże i aktualne - wszyscy egzaminatorzy brali udział w egzaminach w 2019 roku. W trakcie właściwych egzaminów planowanych w 2021 roku, będziemy rozszerzać grono egzaminatorów o kolejne zainteresowane tym tematem osoby, poprzez włączanie ich w roli asystentów.

Egzaminatorami podczas egzaminów próbnych będą: Joanna Jedynak, Iwona Gajko i Konrad Kocot oraz Natasza Moszkowicz, Ewa Wardzała i Andrzej Kozłowski.

Decyzją KT każdy egzaminator zobowiązany jest do odbycia szkolenia z zakresu komunikacji i udzielania informacji zwrotnych. Pierwsze takie szkolenie odbyło się jesienią 2019 roku, drugie planowane jest w dniach 9-10 stycznia 2021 r. O kolejnych terminach będziemy informować.

Fot.: Grzegorz Góra, Hunc FOTY