Aktualności

Wspólnie podnosimy kompetencje
08 września 2023
Wspólnie podnosimy kompetencje

Założeniem Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce jest stworzenie możliwości poszerzania wiedzy i kompetencji, które są zarówno bazą, jak i wsparciem w praktyce jogi oraz jej nauczaniu. Projekt szkoleń kompetencyjnych jest dedykowany osobom w trakcie szkolenia, przygotowującym się do certyfikacji i nauczycielom, pragnących usystematyzować i powtórzyć informacje z zakresu filozofii jogi oraz anatomii i fizjologii ciała w praktyce jogi. Pierwszy cykl szkoleń odbył się jesienią 2021 roku i jest konsekwentnie kontynuowany. M.in. dzięki opiniom uczestników, którzy się nimi chętnie dzielą w ankietach prowadzonych przez SJIP.

Tegoroczna edycję filozofii jogi on-line prowadzi dr Nina Budziszewska, adiunktka w Zakładzie Filologii Indyjskiej w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz kierowniczka Pracowni Badań nad Jogą oraz Studiów Podyplomowych Jogi Klasycznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Romanistka, filozofka, indolożka, członkini Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego. W swoich badaniach naukowych zajmuje się przede wszystkim starożytnymi tradycjami jogi indyjskiej oraz tradycją hathajogi. Jest autorką książki Himalaje. W poszukiwaniu joginów, która otrzymała nagrodę główną Magellana w kategorii najlepsza publikacja turystyczna w 2020 roku.

Na pierwsze spotkanie z Niną Budziszewską, które odbyło się 8 września zarejestrowały się 83 osób, co jest dotychczasowym rekordem w zakresie frekwencji na tej części szkolenia. Tematem spotkania była Hathapradipika - korzenie współczesnej praktyki jogi. 22 września usłyszymy więcej o obliczach współczesnej jogi.

Tymczasem trzecia edycja popularnego szkolenia z anatomii jogi rozpocznie się już 7 października. Zgodnie z Waszymi sugestiami tematem będzie sekwencjonowanie w metodzie Iyengara w kontekście anatomicznym (biomechanika, ruchy mięśni, kości, porządek układania sekwencji). Spotkania, które odbędą się 7 i 21 października oraz 4 listopada poprowadzi Monika Salitra, nauczycielka jogi metodą Iyengara poziom II, osteopatka, fizjoterapeutka po studiach magisterskich na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, zainteresowana holistyczną pracą z ciałem człowieka, zaburzeniami wynikającymi zarówno z układu mięśniowo-powięziowego, jak i układów trzewnych.

III Edycja Szkolenia Kompetencyjnego SJIP Anatomia jogi on line

Sesja I - 07.10.2023

Anatomia a sekwencjonowanie w metodzie B.K.S. Iyengara. Kończyna dolna i obręcz biodrowa

Sesja II - 21.10.2023

Anatomia a sekwencjonowanie w metodzie B.K.S. Iyengara. Kręgosłup, szkielet osiowy

Sesja III - 04.11.2023

Anatomia a sekwencjonowanie w metodzie B.K.S. Iyengara. Kończyna górna i obręcz barkowa

Szkolenia obejmują krótki wstęp teoretyczny oraz praktykę.

  • pokazanie struktur anatomicznych i ruchów w aplikacji 3D,
  • nauka opisu ruchu wykonywanego w asanach w płaszczyznach anatomicznych,
  • sekwencjonowanie, bazując na kolejności wykonywanych ruchów w płaszczyznach anatomicznych.

Wszystkie odbędą się na na platformie Zoom. Godzina rozpoczęcia - 13.00. Czas trwania sesji 1,5 godziny. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają dostęp do nagrania na 21 dni. Koszt udziału w jednej sesji: dla członków SJIP - 40 zł, dla pozostałych osób - 80 zł. Zniżka dla członków SJIP uzyskiwana jest wyłącznie po zalogowaniu się do panelu użytkownika na swoje konto.

Na każde spotkanie należy zarejestrować się osobno. Rejestracja trwa do końca dnia poprzedzającego dana sesję.