Nauczyciel prowadzacy

Szkolenie nauczycielskie w jodze wg metody B.K.S. Iyengara opiera się na bliskiej i stałej relacji ucznia (osoby przygotowującej się do bycia nauczycielem) i jego nauczyciela prowadzącego. W europejskim rozumieniu można nazwać ten system mentorskim. Tak tę kwestię interpretuje rodzina Iyengara i nauczyciele tworzący Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute (RIMYI) w Punie w Indiach.

Szkolenie nauczycielskie odbywa się poprzez regularną praktykę, obserwacje, asysty i superwizje pod okiem nauczyciela prowadzącego. Przekazuje on wiedzę na temat anatomii, fizjologii i motoryki ludzkiego ciała w praktyce.  Nauczyciel jogi przekazuje również filozofię jogi w praktyce - jest etycznym przykładem dla osób podczas treningu nauczycielskiego.

Nauczyciel prowadzący wydaje uczestnikowi szkolenia nauczycielskiego rekomendację, która upoważnia go do podejścia do egzaminu nauczycielskiego na odpowiedni stopień. Tylko nauczyciele spełniający wyznaczone wymogi mogą wystawiać rekomendacje, dlatego tak ważny jest wybór osoby, u której kandydat rozpocznie szkolenie nauczycielskie.

 

WYMOGI DLA NAUCZYCIELA PROWADZĄCEGO zostaną podane w późniejszym terminie. Obecnie stowarzyszenia jogi Iyengara na całym swiecie czekają na ostateczny draft systemu certyfikacyjno-egzaminacyjnego.