Aktualności

Festiwal Jogi Iyengara 2024
09 listopada 2024
Festiwal Jogi Iyengara 2024

Zapraszamy Was do wspólnej praktyki podczas festiwalowych sesji, zorganizowanych wokół następujących haseł: Prostota, Energia, Zadowolenie, Harmonia, Ukojenie. Poprowadzą je doświadczeni i sercem oddani nauczyciele i nauczycielki. Oto plan spotkań...

NIEDZIELA, 8 grudnia, 18.30-20.00
Ewa Wardzała: Prostota

Ciało jest czymś uchwytnym i namacalnym, umysł/świadomość/dusza nie. Dlatego, by dotrzeć do duszy potrzebujemy przejść przez ciało - coś, co czujemy, czego możemy dotknąć i doświadczyć. Na tym B.K.S. Iyengar zbudował swoją praktykę i swoją filozofię. Kiedy uwagą poszukujemy, a potem penetrujemy miejsca, gdzie nie ma ruchomości, ani świadomości, gdzie utknęliśmy, wtedy zaczynamy budzić wrażliwość.

Najpierw więc potrzebujemy ruchu. Poruszają się nasze kończyny, ustawiamy się w pozycji. Potem potrzebna jest działanie, akcja w pozycjach. Iyengar mawiał, że praktyka jogi jest medytacją w ruchu. A medytacja pojawia się, kiedy nasz umysł, nasza uwaga pochłonięta jest całkowicie wykonywaniem konkretnej akcji. Wtedy pojawia się dhyana, nieprzerwany przepływ uwagi.

tatra pratyaya ekatānatā dhyānam III.2 (YS)

Stały, nieprzerwany strumień uwagi skierowany ku temu samemu punktowi lub obszarowi jest medytacją (B.K.S.Iyengar)

Do praktyki rozumianej jako medytacja w ruchu, w której od aktywności ciała i jego uwrażliwiania, przechodzimy do skupienia umysłu i stopniowego wyciszania poruszeń zapraszam podczas kolejnej edycji Festiwalu Jogi Iyengara.

WTOREK, 10 grudnia, 12.00-13.30
Marek Bednarski: Energia

Na warsztacie skupimy się na przejściu do wygięć w tył, aktywując obszar nadnerczy i angażując tarczycę - pozwalając ciału wytworzyć naturalny "koktajl hormonalny", który podnosi energię i siłę życiową. Będziemy pracować nad precyzyjnym ustawieniem kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego, tak aby praktyka była odżywcza i nieobciążająca. Wygięcia w tył to więcej niż tylko ruch - to przestrzeń na otwarcie klatki piersiowej, lekkość i swobodę. Naszym celem jest doświadczenie, gdzie pobudzenie współistnieje z wewnętrznym spokojem, a całość odbywa się w świadomym procesie.

CZWARTEK, 12 grudnia, 9.00-10.30
Dorota Kobos: Zadowolenie

santosat annuttamah sukhalabhah II.42 (SP)

Gdy wkraczasz na matę to kogo i co spotykasz? Czy tworzysz konspekt dla Twojej praktyki, który przedstawiasz ciału i umysłowi? Czy zapytujesz własne ciało i umysł, i zczytując docierające od nich sygnały, sięgasz po określone asany, akcje lub pewne akcje zaniechujesz?

Joga Iyengara jest słusznie kojarzona z precyzją, z wnikliwością i wrażliwością na misterne szczegóły “poprawnego" ustawienia w asanie. Ta szczegółowość z jednej strony zaprzęga i ujarzmia rozkołysany umysł, z drugiej zaś może przytłaczać i wpędzać w neurozę nieustannego poprawiania się, pozostawiając osobę praktykującą z poczuciem niezadowolenia. Praktyka jogi jest jogą tylko wtedy, gdy staje się szczerym dialogiem ze sobą w tym kontekście otoczenia i Twojego wnętrza, w jakim akurat jesteś bez względu na przyjętą metodę praktyki asan. Asany to narzędzia, są jak język, którego używamy w dialogu z ciałem, oddechem i umysłem. Mogą być wymagające, trudne i bardzo szczegółowe, aby móc przebić się przez niechęć, ociężałość i ospałość. Mogą być spokojne i kołyszące system nerwowy albo spontaniczne, dynamiczne i mniej precyzyjne, aby rozładować umysł z wymogu “dawania rady" lub poprawności wykonywania tzw. “klasycznej" pozycji.

Przepis na praktykę będzie się zmieniał w zależności od dnia, pory roku, momentu w życiu, stanu naszego zdrowia. Regularna praktyka jest nie tyle o rutynie (abhyasie), jak i o puszczeniu, oderwaniu się (vairagya) od naszych własnych przekonań i oczekiwań, tak, abyśmy mogły/li odkrywać naszą prawdziwą naturę. To nieustanna higiena po to, aby ciało, umysł i zmysły oczyścić i zyskać swobodę i łatwość do zauważenia siebie, takimi jakimi jesteśmy. Wtedy w miejsce zmagania się, bez wysiłku pojawi się zaufanie, radość i zadowolenie z bycia sobą, w sobie, w swoim ciele i w świecie, takim, jaki jest teraz, nawet w dyskomforcie.

Zapraszam do wspólnego, szczerego i otwierającego doświadczenia.

PIĄTEK, 13 grudnia, 18.30-20.00
Marta Zwolińska: Harmonia

Harmonia to stan uzgodnienia, ustawienie różnych elementów, także par przeciwieństw, aby tworzyły jedną zrównoważoną całość. Ten stan jest fundamentem budowania wewnętrznej mocy. BKS Iyengar napisał w "Joga światłem życia": "Wrażliwa świadomość ciała oraz inteligencja mózgu i serca powinny być w harmonii". Na zajęciach, które dla was poprowadzę w ramach Festiwalu Jogi przekierujemy naszą uważność na zgłębianie obserwacji i czucia ciała, aby poprzez nie sprawdzać zewnętrzne ustawienie struktury względem naszej energii i naszych emocji. Poszukiwanie współpracy inteligencji ciała i energii serca pozwoli nam przenieś praktykę w metafizyczny wymiar, na stan bycia w asanie, a nie robienie asany. Będziemy uzgadniać także pary przeciwieństw, sprawdzać co nas pociąga, co rozstraja, co odciąga naszą uwagę, aby z czuciem i wrażliwą świadomością na nowo łączyć i integrować- dążyć do stanu harmonii.

SOBOTA, 14 grudnia, 18.30-20.00
Konrad Kocot: Ukojenie

Ukojenie, otulinie i odpuszczenie. To motyw przewodni lagodnej sesji relaksu, pranakamy i medytacji. Wiemy jak przelamywac bariery akcja, dzialaniem. Ale czasem to wlasnie odpuszczenie jest lepsze i skuteczniejsze. O tym bedzie nasze spotkanie. Zapraszam!

Po każdej lekcji odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi.

Tuż przed rozpoczęciem festiwalu wszyscy otrzymają e-maila z linkiem do wydarzenia. Wszystkie zajęcia odbędą się on-line za pośrednictwem platformy Zoom. Uczestnicy otrzymają nagranie każdej z nich, z możliwością odtwarzania przez 30 dni od chwili ich udostępnienia.

CENA FESTIWALU: 75 zł

20 proc. dochodu z tego wydarzenia SJIP przekazuje na rzecz fundacji Project Bellur.

Więcej szczegółów oraz możliwość rejestracji znajdziecie tutaj.


Do zobaczenia na macie!