Aktualności

Jeśli każdy z nas będzie działać odpowiedzialnie, ujrzymy lepszą przyszłość
26 marca 2020
Jeśli każdy z nas będzie działać odpowiedzialnie, ujrzymy lepszą przyszłość

Drodzy Przyjaciele,


Znaleźliśmy się w niewyobrażalnej dla nas dotąd sytuacji. Trwaliśmy w przekonaniu, że to, co przydarza się "innym", nie może dotknąć "nas". Teraźniejszość dowiodła tymczasem, że każdy z nas jest tak samo wrażliwy i równie podatny.
Świat, jak jedno ciało, został całościowo dotknięty.


Jak wszyscy, jestem głęboko zaniepokojona rozwojem sytuacji na świecie.
Nikt z nas nie ma pewności jak sytuacja się rozwinie. Jestem mimo to przekonana, że także to, jak wszystkie inne zjawiska, minie. Jeśli każdy z nas będzie działać odpowiedzialnie, ujrzymy lepszą przyszłość.

Jesteśmy zamknięci w naszych domach, a Natura zmusiła nas, aby po prostu się zatrzymać. Chociaż odwaga jest w praktyce jogi zaletą, równie ważna jest nasza wrażliwość na chwilę obecną. Nakazany nam został czas samokształcenia. Wskutek odgraniczenia Twoja praktyka może Cię teraz szczególnie wzbogacać. Zajmij się asanami, pranayamą, koncepcjami i książkami, które dotąd chowałeś pod dywan. Zwykliśmy narzekać, że brakuje nam na nie czasu. Lecz oto jest. Znajdź radość w praktyce, która wycisza. Studiuj działania i reakcje w każdej z asan i pranayam.


Jest to również okoliczność pozwalająca się zdystansować i z uwagą przyglądnąć wszelkim swoim działaniom, reakcjom na nie i decyzjom, jakie podejmujemy w ich następstwie. W zgiełku codziennego życia wiele rzeczy bierzemy za pewnik, nie do końca poddając je refleksji, niezależnie od tego czy dotyczą działań na macie czy poza nią. Teraz jest czas na refleksję.

Instytut nie przestaje otrzymywać listów z pytaniami o ostateczne terminy realizacji egzaminów w starym systemie, o nowy system certyfikacji… Proszę, nie martwcie się o to. Nie jest to teraz priorytetem. Zajmiemy się tym później. Wszystko to będzie można łatwo rozwiązać. Na razie dbajcie o siebie nawzajem. Proszę, abyście przestrzegali zasad określonych przez Wasze władze. Nie wychodźcie na zajęcia, ćwiczenia, spotkania itp. Jesteśmy to winni naszym przyjaciołom i rodzinom, aby pozostać w domu. Dzięki pandemii cały świat doświadcza na nowo ducha jedności. Trzymajmy się go i działajmy z wyczuciem.

To naprawdę trudne czasy. Jako uczniowie jogi rozumiemy, że musimy być cierpliwi
i postępować odpowiedzialnie.


Niniejsza shloka dobrze wyjaśnia teraz nasze obowiązki.
yajña-dana-tapah-karma na tyayaj karayam eva tat yajño daan tapaś caiva pāvanāni manisinam(Bhagavad Gita 18.5)
Z aktów oddania, miłości i oczyszczenia/przebaczenia/naprawy nie wolno rezygnować; muszą być wykonywane. Rzeczywiste oddanie, miłość i świadomy wkład oczyszczają nawet wielkie dusze.

Oczyszczenie/dobroczynny wkład/tapas służy przede wszystkim Tobie. Pozostawanie w Twoim miejscu pobytu i przestrzeganie zasad określonych przez Twoje władze powinno być wyrazem Twojej solennej dyscypliny i praktyki powściągliwości. Niech pozostanie w domu będzie Twoją mantrą.

Dana, tłumaczona jako miłość, jest w rzeczywistości aktem dawania.
Czy jest lepszy sposób na podążanie zgodnie z jej wytycznymi, niż pozostawanie
w domu i rezygnacja z potrzeb towarzyskich? Naszym obowiązkiem społecznym jest nienarażanie innych na niebezpieczeństwo.

Yajna, tłumaczona jako poświęcenie, jest ofiarą, jaką składamy Naturze.
To symboliczna duchowa wymiana między nami samymi, a Naturą. Składa ją każdy z nas solidarnie, stawiając opór zagrożeniu. Różnica w sytuacji zależy od każdego
z nas. W ten sposób wszyscy dajemy światu szansę na odbudowę.


W odległym zakątku świata modlę się o zdrowie i dobre samopoczucie każdego z nas.

Dbajcie proszę o siebie.

Z miłością
Abhijata Iyengar