W ostatnich miesiącach w przestrzeni mediów społecznościowych i w środowiskowych kuluarach toczą się rozmowy, których tematem jest przemoc, oraz przekroczenia w relacji nauczyciel-uczeń.
Wielu z Was zwróciło się do zarządu stowarzyszenia z oczekiwaniem zabrania w tych dyskusjach normatywnego głosu, co jednak - z uwagi na różnorodność przekonań i poruszeń, jakie ten temat wzbudza w społeczności - nie było możliwe do zrealizowania.
Na niejedną opinię i prawdę przeżywania możemy jednak odpowiedzieć w zgodzie z misją, do której jako zarząd SJIP się zobowiązałyśmy - działaniem społecznościowym pogłębiającym doświadczenie i wiedzę o jodze.
Dlatego zapraszamy Was do spotkania w praktyce poza matą. Do przestrzeni, w której możemy dać wyraz osobistemu doświadczeniu, gdzie nasz głos będzie mógł wybrzmieć i gdzie różne głosy będą mogły być nawzajem słyszalne. To po pierwsze.
Po drugie, zapraszamy do wkroczenia w przestrzeń sprzyjającą wglądowi i osobistej refleksji nad tym, co dla nas wszystkich praktykujących jogę w przekazie BKS Iyengara jest naprawdę ważne.
Wreszcie zapraszamy do spotkania zwiększającego przejrzystość i rozumienie przekazu oraz wspólnej refleksji nad zmianami w sposobach dzielenia się wiedzą o jodze i w jodze. Z kultury do kultury. Z przeszłości do teraz.
Zabiegając o rzeczywiste zmiany w środowisku - formalne i nieformalne - potrzebujemy żywej, refleksyjnej obecności, uważności na siebie nawzajem. Zależy nam na zaangażowaniu w przestrzeń wymiany i działania, która może nas odżywiać i wspierać, lecz której nie sposób tworzyć doraźnie, z osobna czy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Chcemy zadawać sobie pytania:
Na jakiej zmianie mi zależy?
W jaki sposób jej sprzyjam?
Co w sobie cenię?
Co szanuję u innych?
Co budzi moje zaufanie?
Do moderowania dyskusji i prowadzenia warsztatów w tej przestrzeni zaprosiłyśmy Małgorzatę Skórską, Joannę Heidtman, Natalię de Barbaro, Agatę Świerzowską i Vesnę Lorenc, które rozjaśnią dla nas tematy "dynamiki relacyjnej", "dynamiki grupowej", "autorytetu", "bezpieczeństwa" oraz "granic" w naszym osobistym przeżywaniu, w relacjach, a także we wspólnocie.
Chcemy wspólnie przewietrzyć kąty przekonań, rozjaśniać aktualne kierunki i cele oraz poszerzać możliwości, jakie wynikają z naszego zaangażowania i doświadczenia w jodze.
Wykorzystajmy nowe możliwości współdziałań i dojrzewania w wiedzy do zmiany poruszeń w społecznościowej świadomości.
Dziękujemy Wam za serdeczny udział w forum, które zorganizowałyśmy podczas tegorocznej Konwencji.
W jego duchu proponujemy Wam następujący kalendarz warsztatowych działań:
13 maja, 11.00-12.30
PANEL DYSKUSYJNY ON-LINE z Joanną Heidtman (psycholożką, psychoterapeutką w nurcie psychodynamicznym, coachką).
Nadużycia w życiu codziennym.
29 maja, 11.00-12.30
WARSZTAT ON-LINE z Gosią Skórską (trenerką rozwoju osobistego, praktyczką somatic experience i systemu wewnętrznej rodziny).
Wewnętrzny krajobraz - jak reagujemy na świat i jak świat reaguje na nas.
1 czerwca
OPRACOWANIE MATERIAŁU DLA UCZESTNIKÓW przygotowane przez Olę Kamińską.
24 października, 11.00-12.30
PANEL DYSKUSYJNY ON-LINE z Natalią de Barbaro (psycholożką, trenerką umiejętności psychospołecznych) oraz Agatą Świerzowską (religioznawczynią, doktor habilitowaną nauk o kulturze i religii).
28 listopada, 17.00-18.30
WARSZTAT ON-LINE z Natalią de Barbaro.
1 grudnia
OPRACOWANIE MATERIAŁU DLA UCZESTNIKÓW przygotowane przez Nataszę Moszkowicz.
9 maja, 14.00-15.30
PANEL DYSKUSYJNY z Vesną Lorenc (coachką, mediatorką i trenerką międzykulturową) i działaczami SJIP (podczas Polskiej Konwencji Jogi Iyengara).
28 maja, 11.00-12.30
WARSZTAT ON-LINE z Vesną Lorenc.
1 czerwca
OPRACOWANIE MATERIAŁU DLA UCZESTNIKÓW przygotowane przez Annę Burzyńską.
----------------
CENA
Członkowie SJIP - wstęp wolny
Osoby spoza stowarzyszenia - 50 zł za udział w pojedynczym panelu dyskusyjny lub warsztacie
ZAPISY
Obecnie otwarte są zapisy na pierwszą część - WIOSNA 2025:https://joga.org.pl/szkolenia.html
----------------
II. 34 vitarkā-hiṁsā-ādayaḥ-kṛta-kārita-anumoditāḥ-lobha-krodha-moha- pūrvakāḥ mṛdu-madhya-adhimātrāḥ duḥkha-ajñāna-ananta-phalāḥ iti pratipakṣa-bhāvanam
Myśli, słowa i działania sprzeczne z przyrzeczeniem niepowodowania cierpienia wynikają
z niejasnego stanu świadomości. Stoją za nimi gniew, zachłanność, fałszywe przekonania
i wyobrażenia. Przemoc i cierpienie kumulują karmiczny ciężar, powodują i są powodowane zasłaniającymi myślami/emocjami, racjonalizacją bądź wiedzą "problematyczną", nacechowaną zwątpieniem, niepokojem i lękiem. W ich następstwie energia życia zamiast płynąć, wyczerpuje się lub jest blokowana.
III.33 prātibhād-vā sarvam
W mocy są ci, którzy doskonalą siebie na ścieżce oświecenia. Ich postrzeganie - rozproszone, cząstkowe, przesłonięte, niejasne - w procesie kształcenia nabiera przejrzystości. Staje się zdolne do całościującego współczucia.
----------------
Serdecznie zapraszamy i liczymy na Wasz udział!
Aleksandra Duda, Natasza Moszkowicz, Agnieszka Limberger-Bichajło,
Eliza Wierkowska, Aleksandra Kamińska
W imieniu Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce