Aktualności

Przygotowujemy się do zmian w sytemie
10 stycznia 2020
Przygotowujemy się do zmian w sytemie

W grudniu 2019 roku odbyła się w Punie konwencja Yoganuśasanam. Na to wydarzenia zostali zaproszenie głównie szkolący i egzaminujący z całego świata. Spotkanie było kontynuacją wdrażania nowej wizji funcjonowania systemu szkoleniowo-egzaminacyjnego w jodze Iyengara. Tym razem plany nabrały wymiaru kompleksowego. Zakres zmian nie jest jedynie zmianą sylabusa, czy nazw poszczególnych stopni nauczycielskich. Mowa raczej o reorientacji całego naszego systemu, poszukiwaniu nowej perspektywy w rozumieniu jogi Iyengara. Abhijata i Prashant Iyengarowie zwracają naszą uwagę na głębię i jakość jogi, odradzają nam pogoń za stopniami, namawiając do powrotu do źródeł jogi.

Ze względu na to, że w dużej mierze zmiana dotyczy przekształcenia formuły egzaminu, Komitet Techniczny w porozumieniu z Zarządem SJIP postanowił zawiesić wszystkie egzaminy w starej formule, które miały się odbyć w 2020 roku. Nowy format egzaminu ma sprzyjać praktyce jogi. Zmiany omawiane w Punie są naprawdę ważne. Ich twórcy chcą, aby stres związany z egzaminami nauczycielskimi w naszym systemie jogi został zdecydowanie ograniczony i zastąpiony twórczym dialogiem między egzaminatorami a osobami podchodzącymi do egzaminu.

Wszystkie stowarzyszenia na świecie oczekują na oficjalne wytyczne z Instytutu w Punie. Nie zmienia to jednak faktu, że cele i przesłania reformy zostały szczegółowo omówione podczas Yoganusasanam. Kontynuacja starego systemu nie ma w tej chwili sensu. Amerykanskie stowarzyszenie jogi Iyengara też wstrzymało certyfikacje w obecnym roku. To najlepsze rozwiązanie w kontekscie zmian i nowych wyzwań.

W ciągu najbliższych tygodni, zarząd SJIP i Komitet Techniczny organizują w Polsce spotkania z nauczycielami, którzy byli na konwencji w Punie. W ich trakcie będzie mozna się dowiedizeć więcej o zmianach jakie nas czekają i o kierunku w jakim zmierzamy. Planowane terminy i miejsca:

11 stycznia (sobota)

Kraków, Yoga-ta, godzina 19.00, spotkanie poprowadzi Natasza Moszkowicz.

18 stycznia (sobota)

Szczecin, Szkoła Jogi Ałły Raginis, godzina 15.00, poprowadzi Andrzej Kozłowski.

19 stycznia (niedziela)

Warszawa, Joga Rytm, godzina 15.00, poprowadzi Natasza Moszkowicz.

25 stycznia

Gdańsk, Joga park, godzina 15.00, poprowadzi Andrzej Kozłowski.

25 stycznia

Wrocław, Fabryka Energii, godzina 18.00, poprowadzi Konrad Kocot.

26 stycznia (niedziela)

Poznań, Sananda, godzina 15.00, poprowadzi Natasza Moszkowicz.

9 lutego (niedziela)

Łódź, Joga Centrum, godzina 15.00, poprowadzi Natasza Moszkowicz.

Uchwała Komitetu Technicznego Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce w sprawie zawieszenia egzaminów nauczycielskich w 2020 roku

UCHWAŁA KT 01/2020

Komitet Techniczny, zgodnie ze statutem i regulaminem SJIP odpowiedzialny za proces certyfikacji nauczycieli, podjął następujące decyzje:

1.

W związku z zapowiedzianą przez Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute w Punie głębokiej zmiany systemu certyfikacji i egzaminowania, zawieszony zostaje proces egzaminacyjny w 2020 roku. Czas ten zostanie wykorzystany na opracowanie systemu egzaminacyjnego w nowej formule.

2.

Odwołane zostają egzaminy:

  • Introductory - 18 i 19 kwietnia
  • Introductory - 20 i 21 czerwca
  • Junior Intermediate II - 03 czerwca
  • Junior Intermediate III - 04 czerwca

Osobom, które zapłaciły zaliczkę za udział w egzaminie należy się jej natychmiastowy, pełen zwrot.

3.

Dopuszczona jest organizacja egzaminu próbnego zgodnie z nowymi wymogami. Jeżeli taki egzamin zostanie przeprowadzony, wszystkie osoby mogące w nim wziąć udział, zostaną poinformowane o terminie i zasadach udziału odrębnym e-mailem.