Aktualności

Zarząd SJIP podsumowuje 2023 rok
12 maja 2024
Zarząd SJIP podsumowuje 2023 rok

Promocja metody, podnoszenie kompetencji nauczycieli oraz prowadzenie procesu certyfikacyjnego to główne zadania realizowane w 2023 roku przez zarząd SJIP. Festiwal Jogi Iyengara zgromadził ponad 430 uczestników, ulotki o jodze Iyengara trafiły do blisko tysiaca odbiorców, a Joga Iyengara w każdym wieku Rity Keller, w której wydaniu znacząco uczestniczyliśmy, została wydrukowana w ponad 5 tysiącach egzemplarzy. W szkoleniach kompetencyjnych kontynuowałyśmy popularną anatomię, wzbogacając je o nowe tematy i elementy. Współtworzyłyśmy Holistyczny Kongres na Rzecz Kobiet z Endometriozą oraz zaprosiłyśmy Was na pierwszą od czterech lat stacjonarną wersję Polskiej Konwencji Jogi Iyengara.

Rok 2023 rozpoczęliśmy od wprowadzenia nowego sposobu rozliczania składek członkowskich. Walne Zebranie Członków SJIP w 2022 roku zdecydowało o zwiększeniu składek wszystkich członków, dodatkowo wprowadzając trzy kategorie opłat, zamiast dwóch obowiązujących dotychczas. Pojawienie się trzeciej kategorii składek dla osób w trakcie treningu nauczycielskiego ma związek z systematycznym wyrównywaniem uprawnień certyfikowanych nauczycieli i tych w trakcie treningu nauczycielskiego. Kwotę uzyskaną dzięki podwyższeniu składki dla osób w trakcie treningu nauczycielskiego przeznaczyliśmy na dofinansowanie organizacji certyfikacji na poziom 1. Obecnie 1/3 członków naszego stowarzyszenia to osoby w trakcie treningu nauczycielskiego.

W 2023 roku odbyły się trzy certyfikacje na poziom 1, a do naszego grona dołączyło 15 certyfikowanych nauczycieli/nauczycielek. Regularnie prowadzone spotkania pocertyfikacyjne i wnioski superwizorów wskazują na dobre ugruntowanie nowej formuły certyfikacyjnej, a uczestnicy procesu dostrzegają jego walory relacyjne oraz edukacyjne. W odpowiedzi na potrzeby kierowane do SJIP, jedna z certyfikacji w roku 2023 została zorganizowana w warunkach miejskich. Zdobyte w Łodzi doświadczenia pozwoliły zaadoptować to rozwiązanie do certyfikacji prowadzonych w 2024 roku.

W dniach 31 marca - 2 kwietnia 2023 roku odbył się Holistyczny Kongres na Rzecz Kobiet z Endometriozą, zorganizowany przez SJIP oraz Ewę Pytel-Bartnik, jego pomysłodawczynię. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce - eksperckie warsztaty łączące wiedzę medycyny konwencjonalnej z integralnym spojrzeniem na możliwości leczenia endometriozy i poprawę komfortu życia kobiet dotkniętych tym schorzeniem. Praktykę jogi podczas kongresu poprowadziły Lois Steinberg i Rita Keller, dowodząc, że joga Iyengara może być efektywna w zmniejszaniu objawów endometriozy. W wydarzeniu wzięło udział ponad 140 osób.

W kwietniu ukazała się Joga Iyengara w każdym wieku (Iyengar Yoga for Healthy Aging) Rity Keller. To efekt dwóch lat naszej pracy, zaangażowania wielu osób i współpracy z wydawnictwem Galaktyka. Książkę przetłumaczyła Anna Gładysz, redakcję merytoryczną przeprowadziła Ewa Wardzała, a SJIP koordynowało oraz współfinansowało te prace. Ta niezwykle praktyczna i przydatna pozycja zawiera 780 zdjęć i ilustracji oraz opisy podstawowych asan i sekwencji. Po dobrym starcie sprzedażowym pierwotnego nakładu (3 tys. egz.) Galaktyka podjęła decyzję o dodruku książki. Zgodnie z umową z wydawnictwem SJIP kupiło po preferencyjnej cenie 350 egzemplarzy, z czego do końca kwietnia sprzedało się ponad 320. Galaktyka otrzymała od nas listę rekomendowanych do wydania książek o jodze Iyengara.

Z uwagi na wyczerpanie się nakładu dwóch ważnych pozycji: Joga w praktyce i Podstawowe wskazówki dla nauczycieli jogi zapadła decyzja o ich dodruku. Po odnowieniu współpracy z drukarnią "żółte książeczki" trafiły do sklepu SJIP w marcu, w łącznej liczbie 1750 ezg.

Po długiej przerwie związanej z pandemią w 2023 roku Konwencja Jogi Iyengara odbyła się w formule stacjonarnej, dzięki której mogliśmy się zobaczyć, porozmawiać, wymienić opinie. Konwencję oprowadził Uday Bhosale, wieloletni uczeń Iyengara, obecnie działający w Wielkiej Brytanii. Razem z nim na macie stanęło blisko 100 osób praktykujących jogę Iyengara. Na Konwencję przygotowałyśmy dodruk ulotki prezentującej metodę Iyengara. 1000 ulotek poprzez nauczycieli i szkoły jogi trafił do osób zainteresowanych praktyką.

SJIP kontynuowało w 2023 roku działalność edukacyjno-rozwojową, gwarantując wszystkim swoim członkom dostęp do szkoleń kompetencyjnych. W jesienno-zimowej edycji odbyły się szkolenia z filozofii i anatomii. Nowością było zaproszenie do współpracy dr Niny Budziszewskiej, adiunktki w Zakładzie Filologii Indyjskiej w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz kierowniczki Pracowni Badań nad Jogą oraz Studiów Podyplomowych Jogi Klasycznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej szeroką wiedzę akademicką i zdolność jasnego przekazu docenili uczestnicy/czki w ankiecie po szkoleniu. Wzięło w nim udział ponad 80 osób.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty on line z anatomii, prowadzone przez Monikę Salitrę. Na każde spotkanie trzeciej edycji tego szkolenia zarejestrowało się ponad 100 osób. Statystyki filmów udostępnianych przez kanał SJIP na YouTube pokazują, że wyświetleń jest znaczenie więcej niż zrejestrowanych osób (200-300 w przypadku filozofii, 400-500 dla anatomii). W planie szkoleń z anatomii uwzględniłyśmy wiosenną edycję, której tematy zostały ustalone już w 2023 r.

Po każdej edycji szkoleń przeprowadzane były ankiety. Dzięki opiniom uczestników i uczestniczek gromadzimy informacje o poziomie satysfakcji ze szkoleń, a także o tematach, które są dla nich przydatne i interesujące. To ważny element w planowaniu kolejnych szkoleń. Szkolenia kompetencyjne zostały rozszerzone o spotkania dedykowane mentorom. W 2023 roku poświęcone były filozofii jogi w praktyce nauczycielskiej, komunikacji i językowi instrukcji, logice i zasadom sekwencjonowania, strukturze osobowości i jej wpływie na relacje nauczyciel - uczeń.

Czwarta edycja Festiwalu Jogi Iyengara odbyła się pod hasłem Witalność, stabilność, wyciszenie - jak praktyką jogi wspierać równowagę fizyczną i emocjonalną. Organizację wydarzenia umożliwiło zaangażowanie nauczycieli, którzy poprowadzili nieodpłatnie festiwalowe lekcje. Dziękujemy Kasi Złotkowskiej, Iwonie Gajko, Konradowi Kocotowi, Nataszy Moszkowicz, Markowi Bednarskiemu, Dorocie Kobos, Mariannie Gutterwil i Ewie Wardzale.W Festiwalu wzięło udział 435 osób, które mogły lepiej poznać jogę wg naszej metody i doświadczyć różnych aspektów praktyki. Uczestnicy najbardziej docenili różnorodność spojrzenia na jogę i samych prowadzących. Jednocześnie zaprosiliśmy nauczycieli i szkoły jogi do przywrócenia tradycji organizacji wydarzeń upamiętniających rocznicę urodzin Iyengara i zbiórek pieniędzy na projekt Bellur. Dzięki opłatom uczestników Festiwalu oraz zbiórkom w szkołach jogi SJIP przekazało 4 396 złotych na rzecz Bellur.

W drugiej połowie 2023 roku rozpoczęły się przygotowania do drugiego Polskiego Intensivu w Punie, dzięki tej pracy w marcu 2024 roku 60. nauczycieli mogło stanąć na macie w legendarnym Instytucie Jogi Iyengara.

Podczas realizacji tych wszystkich zadań pozostawałyśmy z Wami w kontakcie, dzieląc się informacjami, odpowiadając na Wasze pytania i uczestnicząc we wszystkich ważnych wydarzeniach.