Aktualności

Decyzje Komitetu Technicznego
17 listopada 2021
Decyzje Komitetu Technicznego

Spotkanie Komitetu Technicznego odbyło się 3 października br. Jego ważnym tematem były kwestie związane z usystematyzowaniem kolejnych zasad w nowym porząku edukacyjno-certyfikacyjnym metody Iyengara.

KT przyjął uchwałę nr 04/2021 dotyczącą udziału w certyfikacji kandydatek w trakcie ciąży i uchwałę nr 05/2021 dotyczącą nagrań pozycji odwróconych uczestniczek certyfikacji w trakcie menstruacji oraz praktyki wariantów menstruacyjnych w trakcie certyfikacyjnej sesji pozycji odwróconych. Z wniosków po minionych certyfikacjach członkowie Komitetu Technicznego stwierdzili potrzebę szkoleń kompetencyjnych z zakresu praktyki wtrakcie menstruacji i ciąży.

Ustalone zostały też aneksy do uchwały nr 01/2021 i 02/2021, które doprecyzowują kryteria oceny warunkowej i sposób realizacji zadania warunkowego przez uczestnika certyfikacji.

Z protokołem ze spotkania można zapoznać się tutaj

Wszystkie uchwały znajdują się tutaj

W zwiążku z rezygnacją Tomka Pyrzewicza w funckji przewodniczącego KT, nastąpił wybór Doroty Kobos, która będzie sprawować tę funkcję do Walnego Zebrania Członków.

Dorota Kobos jest z wykształcenia magistrem sztuki. W 2010 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Jest również nauczycielką jogi Iyengara Poziom III. Od 2012 roku mieszka i uczy jogi w Warszawie. Prowadzi kameralne Studio Home Yoga na warszawskim Mokotowie, warsztaty wyjazdowe oraz regularne, otwarte sesje w ogrodach Łazienek Królewskich.

O swojej praktyce mówi tak:

Praktykę Jogi Iyengara rozpoczęłam w 2002 roku i od tamtego czasu nieustannie się szkolę. W 2007 roku zdecydowałam się pójść krok dalej i w wyniku skłaniających ku temu okoliczności, podjęłam decyzję o dzieleniu się wiedzą o praktyce, prowadząc pierwsze w życiu sesje jogi. W 2010 roku zdałam pierwszy egzamin nauczycielski. Szkoliłam swoje umiejętności nauczycielskie najpierw u Romana Grzeszykowskiego, u Katarzyny Pilorz oraz u Nataszy Moszkowicz i Ewy Wardzały. Regularnie uczestniczę w warsztatach prowadzonych przez polskich i zagranicznych nauczycieli. Trzykrotnie odwiedziłam Instytut Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institut w Punie w Indiach (w 2011, 2015 i 2020 roku), praktykując na klasach prowadzonych przez rodzinę Iyengarów. Wielkim przeżyciem było dla mnie spotkanie na żywo samego B.K.S. Iyengara i Gity Iyengar. Moją wiedzę, czucie i kompetencje weryfikują przede wszystkim moi właśni uczniowie. Spotkanie z uczniami i nauczycielami są dla mnie ciągłą inspiracją do rozwoju.

O wyzwaniach w stowaryzszeniu i KT:

Członkinią Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce jestem od 2008 roku. W obliczu aktualnie wprowadzanej reformy systemu certyfikacyjnego w Metodzie Jogi Iyengara, ożywionej dyskusji i działalności naszego Stowarzyszenia oraz mojej dojrzałości do wzięcia na siebie większej odpowiedzialności, przyjęłam zaproszenie do grona Komitetu Technicznego. W październiku 2020 roku objęłam funkcję tymczasowej przewodniczącej Komitetu Technicznego. Jestem gotowa do podejmowania ważnych i ciekawych tematów, dotyczących dalszego rozwoju metody nauczania. Zwłaszcza jeśli chodzi o kształtowanie nowego modelu weryfikowania kompetencji nauczycielskich przyszłych kandydatek/ kandydatów na nauczycieli. Nowy model nastawiony jest na bardziej indywidualny kontakt i komunikację przyszłego nauczyciela z nauczycielem prowadzącym/ mentorem. Czuję, że ten kierunek zmian jest właściwy i cieszę się, że mogę mieć teraz w ich wprowadzaniu i realizowaniu swój udział.