W obliczu dramatu naszych wschodnich sąsiadów, wojny w Ukrainie trwa akcja pomocy organizowanej w każdy możliwy sposób. Zbiórki pieniędzy przeprowadzają liczne szkoły jogi, a jogini angażują się w działania pomocowe. Uruchomiona została zrzutka na rzecz ukraińskich nauczycieli i uczniów jogi. Zarząd SJIP w porozumieniu z Rayą Uma Datta podjął decyzję, że dla osób z Ukrainy udział w Konwencji 2022 będzie bezpłatny.
Z inicjatywy Marka Migały organizujemy wsparcie dla nauczycieli jogi w Ukrainie. Julia Butrym-Południewska uruchomiła zrzutkę, na którą można przekazywać pieniądze.
W pierwszej kolejności pieniądze będą wykorzystane dla ukraińskich nauczycieli i uczniów jogi w potrzebie. Następnie dla ich rodzin i bliskich. Jeśli ich potrzeby zostaną zaspokojone, a zostanie nadwyżka pieniędzy, będą przekazane na projekt Bellur.
Działa otwarta grupa na Facebooku Iyengar Yoga Community For Ukraine | Facebook. Jej zadaniem jest wspieranie społeczności jogowej na Ukrainie, w tym pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy i zbudowania nowego życia oraz dostarczanie do Ukrainy niezbędne do życia środków materialnych i finansowych. Przedstawiciele SJIP kontaktują się z ukraińskimi nauczycielami oraz stowarzyszeniami jogi Iyengara na świecie.
O inicjatywach podejmowanych przez szkoły jogi staramy się na bieżąco informować na Facebooku SJIP. Wysyłajcie nam informacje, abyśmy mogli je regularnie przekazywać. Oprócz charytatywnych lekcji prowadzone są zbiórki funduszy. Studio Jogi Katarzyny Pilorz zadeklarowało przekazywanie od marca do czerwca 30% przychodu ze sprzedaży dostępu do nagrań w Wirtualnym Studio Jogi na konto Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) z myślą o Ukrainie.
Praktyka jogi i medytacja są w tym trudnym czasie ważnym elementem zmniejszania lęku, stabilizacji i poprawy psychicznej kondycji. Z inicjatywy Ewy Wardzały powstała grupa na Facebooku Codzienna medytacja w intencji pokoju | Facebook Można się dołączyć do codziennych medytacji prowadzonych m.in. przez Olę Dudę, Beatę Waszczykowską, Martę Zwolińską, Dominikę Trabczyńską, Ałłę Raginis. Medytacje odbywają się dwa razy dziennie o 9.00 i 21.00.
Ewa Wardzała napisała:
- Celem tej grupy jest stworzenie takiej przestrzeni, w której spotykamy się i wspólnie siadamy do medytacji w intencji pokoju. Część z nas angażuje się w różnego rodzaju pomoc osobom z Ukrainy i samej Ukrainie, wydatkując sporo czasu, energii, swoich zasobów. Wielu z nas z zapartym tchem śledzi nowe informacje i kolejne wpisy w social mediach pragnąc być na bieżąco. Chyba każdy z nas ma teraz w sercu niezgodę, złość na taki obrót spraw, lęk i obawy o to, co przyniesie przyszłość. Tak, czy inaczej potrzebujemy w tej zawierusze zatrzymać się i wziąć głęboki oddech. Potrzebujemy zaczerpnąć ciszy i spokoju, które mamy szansę odnaleźć zanurzając się w głąb nas samych. Potrzebujemy budować przestrzeń ciszy, życzliwości, współczucia i miłości, by móc posłać je tam, gdzie ich teraz tak bardzo nie ma.
"Nasz świat stał się tak współzależny, że gwałtowny konflikt między dwoma krajami nieuchronnie wpływa na resztę świata. Wojna jest przestarzała - niestosowanie przemocy to jedyny sposób. Musimy rozwijać poczucie jedności ludzkości, uważając innych ludzi za braci i siostry. W ten sposób zbudujemy bardziej pokojowy świat. […] Prawdziwy pokój powstaje dzięki wzajemnemu zrozumieniu i szacunku dla wzajemnego dobra. Nie możemy tracić nadziei. Wiek XX był wiekiem wojen i rozlewu krwi. XXI wiek musi być wiekiem dialogu." Dalajlama, 28 lutego 2022
Grafika: KarmaJoga