Aktualności

Festiwal Jogi Iyengara
02 grudnia 2023
Festiwal Jogi Iyengara

Od 8 do 14 grudnia zapraszamy do udziału w Festiwalu Jogi Iyengara. To już czwarta edycja tego wydarzenia, które pokazuje korzyści płynące z praktyki jogi i zapoznaje odbiorców z podstawami naszej metody. Tematem Festiwalu jest "Witalność, stabilność, wyciszenie - jak praktyką jogi wspierać równowagę fizyczną i emocjonalną". 7 lekcji on-line poprowadzą doświadczone nauczycielki i nauczyciele tej metody.

Uczestnicząc w Festiwalu Jogi honorujemy dzień urodzin B.K.S. Iyengara. 14 grudnia 2023 roku przypada 105. rocznica jego urodzin. Wkład Iyengara we współczesny kształt jogi na całym świecie jest fundamentalny. Korzystamy z jego wnikliwego opisu asan i precyzji, ustawienia i odpowiedniego działania w pozycjach, rozwijanej przez wiele ścieżki edukacji dla nauczycieli jogi.

W grudniu dzielimy się tym doświadczeniem i dorobkiem, jednocześnie organizując zbiórki funduszy dla fundacji Bellur Project, która wspiera mieszkańców z okolic rodzinnej wioski Iyengara w Karnatace w Indiach. Dziękujemy nauczycielkom i nauczycielom wspierającym Festiwal, prowadzącym lekcje nieodpłatnie.

Tematem tegorocznej edycji Festiwalu Jogi Iyengara jest:

Witalność, stabilność, wyciszenie - jak praktyką jogi wspierać równowagę fizyczną i emocjonalną

PROGRAM

piątek, 8 grudnia, godz. 11.00 - Kasia Złotkowska: Od stóp do serca - witalność w praktyce jogi. Radosna praktyka od pozycji stojących do otwartości w sercu, tak, żeby buzia sama się śmiała.

Kasia Złotkowska, nauczycielka poziomu 3, założycielka Akademii Terapii Ruchem Zacisze Jogi w Warszawie. Jest absolwentką warszawskiej AWF, instruktorką form prozdrowotnych i stałą promotorką jogi. Możecie się z nią spotkać m.in. na kanale https://jogago.pl/

Kasia, zapraszając Was na pierwszą lekcje festiwalu, zapowiedziała, że będą nas prowadzić słowa Iyengara:

"Joga jest jak drzewo: rośnie od dołu do góry i od środka na zewnątrz. Każda asana to pozycja wykonywana z odczuciem stabilności, zrównoważenia i wytrwałości w ciele: życzliwości w inteligencji głowy oraz uważności i zadowolenia inteligencji serca".

sobota, 9 grudnia, godz. 10.00 - Iwona Gajko: Witalność i lekkość w pozycjach balansowych

Iwona Gajko jest nauczycielem jogi Iyengara poziom 3. Założyła i prowadzi szkołę jogi ilovejoga w Krakowie https://ilovejoga.pl

O swojej lekcji podczas Festiwalu napisała:

Balans to równowaga i umiejętność utrzymania ciała np. na kończynach (nogach i rękach). Czasami bardzo proste i naturalne, czasami stanowią wyzwanie i wysiłek. W praktyce jogi balans wynika z mocy wnętrza jamy brzusznej, to siła głębokich mięśni całego ciała, elastyczność pachwin, bioder, stawów, klatki piersiowej. Pozycje balansowe wzmacniają i wydłużają całe ciało. Tonizują organy wewnętrzne co poprawia ich pracę. Przyspieszają przemianę materii. Rozbudzają wewnętrzną energię. Dodają odwagi i pewności siebie. Zapraszam na wspólną praktykę jogi w której będziemy rozbudzać wewnętrzną moc, a dzięki dobrze zbudowanej sekwencji poczujesz lekkość w asanach pomimo ich zaawansowania.

niedziela, 10 grudnia, godz. 18.00 - Natasza Moszkowicz: Jasność widzenia, stabilność przeżywania - pozycje stojące w przekazie B.K.S. Iyengara

Natasza Moszkowicz nauczycielka level 3 prowadzącą liczne warsztaty tematyczne w całej Polsce, mentorka dla wielu osób w trakcie treningu nauczycielskiego, aktywnie uczestniczącą w procesach certyfikacyjnych nauczycieli jogi Iyengara. Z wykształcenia filozofka i religioznawczyni.

Natasza zaprasza serdecznie do wspólnej praktyki, w kontekście której napisała:

Działanie i orientacja uwagi w pozycjach stojących kształtują w ciele poczucie alignment - ustawienia wspierającego dobrą relację z rzeczywistością. Pole widzenia rozszerza się i rośnie zdolność postrzegania zjawisk w przestrzeni dostępnej doświadczaniu ciała. W jego całościowej mobilizacji uczymy się oddziałujących na nas sił, poznajemy nasz psychofizyczny kształt, a w nim niemoce i możności wynikłe z nieświadomie utrwalanych w ciele umocowań. Ujawniamy je z obiektywizującą siłą grawitacji. W spotkaniu z ziemią. Za jej pośrednictwem stabilizujemy czucie w fizycznej prawdzie doświadczania niezależnej od jego myślowych interpretacji. I tak praktyka "stawiania się w sytuacji", która pośród innych grup pozycji jest poznawczo najprostsza i najłatwiej dostępna, gruntownie porządkuje i użyźnia neurofizjologiczne środowisko poznania, sprzyjając przemianie świadomości:

- oczyszcza z iluzji wyobrażeń vikalpa

- odpręża w ograniczających poznanie przekonaniach viparyaya

- stabilizuje widzenie tego, co jest rzeczywiście w grze i co prawdziwie oddziałuje pramāṇa.

Pozycje stojące mobilizują, stanowiąc dla biochemii ciała "dobre" wyzwanie i dostarczając mu "dobrej" biochemicznej gratyfikacji. Wynikłej nie z osiągnięć, lecz równowagi bycia. Budują siłę, zwiększają wytrzymałość i poczucie osobistej sprawczości. Wzmagają i stabilizują przepływ życiowej energii w równoważonej działaniem przestrzeni ciała. Rozwijają cielesną sprawność, wyswabadzają oddech, regulują krążenie, czyniąc przeżywanie lekkim, a postrzeganie przejrzystym. Pomagają nam czuć siebie w prawdzie natury.

Praktyka i sekwencja przygotowana na okazję Festiwalu służyć będzie czerpaniu z ziemi i zadaniu uobecnienia się. Działaniem, będziemy sprzyjać pomocnej chemicznej wymianie między podwzgórzem, przysadką i nadnerczami - tak aby napięcie i niepokój nie dominowały czucia; będziemy zagęszczać kostną tkankę, zasilając ją i odżywiając w kontakcie z ziemią; wraz ze wzmaganiem oczyszczającej funkcji krążenia, będzie to przy okazji dobra inwestycja w odporność; będziemy rozciągać ramy przytrzymujące/ograniczające nasze widzenie szerzej i "poza".

poniedziałek, 11 grudnia, godz. 10.00 - Marek Bednarski: Praca z emocjami - lęk

Marek Bednarski to wieloletni, doświadczony nauczyciel poziomu 3, współzałożyciel Fabryki Energii we Wrocławiu. Niedawno opublikował książkę Joga na co dzień - przewodnik dla wszystkich, którzy pragną rozpocząć przygodę z jogą lub doskonalić swoje umiejętności. Możecie ja kupić tutaj: https://jogamarket.pl/produkt/ksiazka-na-co-dzien/

Podczas Festiwalu zaprosi nas do pracy z emocjami:

Strach jest dla naszego organizmu bardzo ważną i potrzebną emocją. Dzięki temu zachowujemy zdrowy rozsądek w ryzykownych sytuacjach. Jednak życiowe doświadczenia mogą złamać w nas bezpieczną granicę i strach przeradza się w lęk. Długo utrzymywane poczucie zagrożenia przyczynia się do napadów paniki. Wtedy trudno radzić sobie z tym na co dzień. Sam wiele przepracowałem tej emocji na macie i tym chciałbym się podzielić w trakcie tych zajęć jogi. Jak praktyka asan i pranayamy może pomagać nam w stanach paniki i jak pracować profilaktycznie nad długotrwale utrzymującym się poczuciem zagrożenia. Takimi radami chciałbym się z Wami podzielić w okresie przedświątecznym.

wtorek, 12 grudnia, godz. 9.00 - Dorota Kobos: Satya & Śauca - spotkanie ze złością, frustracją i niezgodą. Jak w praktyce z ciałem, umysłem i oddechem w Jodze Iyengara, możemy szczerze spotykać się z niewygodnymi emocjami?

Dorota Kobos jest nauczycielką jogi Iyengara poziom 3, od dwóch lat przewodniczy Komitetowi Technicznemu w strukturach Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce. Jest malarką i graficzką, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej nauczanie można zobaczyć m.in. tutaj Dorota Kobos Yoga & Art - YouTube Prowadzi też webinary Yoga Talks.

O lekcji, na którą nas zaprasza, napisała:

Praktyka jogi może być dla nas bezpiecznym azylem i schronem, zaś mata do jogi - bezludną wyspą, bańką, w której nikt i nic nam nie może przeszkodzić. Takie podejście uczy stawiania zdrowych granicy między zewnętrznymi bodźcami a naszym wewnętrznym poczuciem komfortu. To bardzo ważne. Jeżeli jednak to, co jest dla nas niewygodne, pochodzi od nas samych, na tej bezludnej wyspie - macie do jogi, potrzebujemy szczerze i prawdziwie spotkać się z tym wszystkim niewygodnym, co same/ sami na nią wnosimy. Tylko wtedy możemy siebie naprawdę poznać i studiować (svadhyaya). Złość, frustracja i niezgoda to energia. Jeżeli po tę energię sięgniemy w jej czystej postaci, bez uprzedzenia i wypierania, możemy odzyskać siłę do sprawczego działania w kierunkach, do które początkowo wydawały się nam niedostępne.

środa, 13 grudnia, godz. 19:00 - Marianna Gutterwil: Orzeł z drzewa spogląda na księżyc - pozycje stojące balansowe dla wzmocnienia i stabilności

Marianna jest nauczycielką jogi Iyengara poziom 2, założycielka i prowadząca szkołę jogi Manomani we Wrocławiu Manomani - Szkoła jogi i pilates we Wrocławiu.

O swojej lekcji napisała:

O tadasanie (pozycji góry) mówi się, że jest matką asan. Ćwiczą ją sadhakowie ( osoby praktykujące jogę) i początkujący, i zaawansowani. Pozornie prosta, w rzeczywistości niebywale złożona i reprezentująca najważniejsze aspekty praktyki wg przekazu B.K.S Iyengara- stabilność, ukierunkowanie, wydłużenie, rozszerzenie, symetrię. Kiedy tadasana jest zrozumiała inne, trudniejsze asany stojące- tzw balanse wysokie jak vrksasana ( drzewo), garudasana (pozycja orła) czy ardha candra stają się dostępne. Pozycje stojące ukorzeniają i wzmacniają, a balanse uczą stabilności i dają wspaniałe uczucie sprawczości. Poprzez ciało umysł również staje bardziej ugruntowany i zrównoważony.

czwartek, 14 grudnia, godz. 18.00 - Ewa Wardzała: Stabilność ciała i umysłu w jodze Iyengara

Ewa z wykształcenia jest indianistką, sanskrytolożką, dyplomowaną w Indiach tancerką klasycznego tańca indyjskiego bharatanatyam. Jogi uczy już 20 lat, jednocześnie podróżując i fotografując.

"Kiedy stabilność staje się zwyczajem, pojawiają się dojrzałość i klarowność." B.K.S. Iyengar

Ewa Wardzała napisała o tej lekcji:

Co to jest stabilność? Wg Słownika Języka Polskiego "stabilny" oznacza: "łatwo powracający do równowagi po wcześniejszym zakłóceniu", "utrzymujący stałą pozycję", "niezmieniający się przez dłuższy czas". Synonimami stabilności są: "trwałość" i "równowaga". Trwanie pomimo przeciwności i zmieniających się warunków. Bycie w równowadze, która jest zawsze stanem dynamicznym, nie danym raz na zawsze. Czyli umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków. Filozofia buddyzmu mówi, że jedyną pewną rzeczą jest zmiana. Filozofia jogi nie mówi tego może wprost, ale podobnie zakłada. Wszystko się zmienia, doświadczamy tego w obecnym czasie wyjątkowo mocno. Jedno, na czym możemy się oprzeć, to my sami. My też podlegamy zmianom. Zmienia się nasze ciało, nasze emocje, nasze myśli. Ale joga pomaga nam dotrzeć do głębokiego rdzenia nas samych, gdzie jest cisza i spokój, gdzie wszystko spowalnia i tych perturbacji jest mniej. Dzięki takiej perspektywie stajemy się odporniejsi na zawirowania codzienności.

Nie każde ciało i nie każdy umysł gotowy jest zatrzymać się, czy chociaż spowolnić na życzenie. Jest to proces stopniowy, w którym nasza uwaga stopniowo kieruje się od zewnątrz do wewnątrz, od poruszenia, do nieporuszoności i stabilności. Chciałabym, abyśmy podczas naszego krótkiego warsztatu doświadczyli tego procesu wspólnie.

Zapraszamy Was też na dodatkową lekcję prowadzoną przez Konrada Kocota w sobotę 9 grudnia godz. 17.00. Konrad będzie wtedy w Indiach, więc możliwość transmisji będzie uzależniona od dostępu do Internetu i jakości połączenia.

Wszystkie lekcje odbędą się on-line za pośrednictwem platformy Zoom. Uczestnicy otrzymają nagranie każdej lekcji z możliwością ich odtwarzania przez 21 dni od chwili ich udostępnienia.

Koszt uczestnictwa w Festiwalu wynosi 90 złotych. Nie można wykupić udziału w poszczególnych lekcjach.

Rejestracja i opłacenie uczestnictwa odbywa się poprzez tę stronę internetową SJIP Rejestracja - SJIP (joga.org.pl) Należy wybrać odpowiednie wydarzenie i kontynuować rejestrację. Trwa ona do północy 7 grudnia.

W ubiegłorocznej, trzeciej edycji Festiwalu wzięło udział blisko pół tysiąca osób. Wierzymy, że i w tym roku spotkamy się z równie dużym odzewem.