Podczas pierwszego w Polsce Holistycznego Kongresu na Rzecz Kobiet z Endometriozą zapraszamy na eksperckie warsztaty łączące wiedzę medycyny konwencjonalnej z integralnym spojrzeniem na możliwości leczenia endometriozy i poprawę komfortu życia kobiety dotkniętej tym schorzeniem. Wydarzenie odbędzie się w dniach 31 marca - 2 kwietnia za pośrednictwem platformy Zoom.
Endometrioza jest zaburzeniem kobiecego organizmu o kompleksowym podłożu. Z punktu widzenia medycyny akademickiej jej przyczyna jest nieznana. Przypuszcza się, że jest spowodowana dysfunkcją układu hormonalnego i odpornościowego, jednak żadna z proponowanych teorii nie została dotychczas udowodniona.
Klasyczne, konwencjonalne leczenie polega na łagodzeniu objawów, głównie poprzez wyciszanie funkcji układu rozrodczego. Zazwyczaj są to terapie hormonalne oraz ingerencje chirurgiczne w celu usunięcia torbieli, czy masywnych zrostów w obrębie miednicy mniejszej i/lub brzucha, a czasem nawet w obszarze płuc, przynoszące chwilową ulgę, ale też mogące powodować daleko sięgające konsekwencje dla zdrowia i płodności kobiety.
Z powodu braku kompleksowej opieki po interwencjach chirurgicznych często pojawia się narastający ból wywołany powstawaniem zrostów, a także stany lękowe, które stopniowo doprowadzają do wycofania z życia zarówno społecznego, jak i zawodowego.
Dlatego, aby móc zrozumieć i wpływać aktywnie na stan zdrowia kobiety z endometriozą konieczne jest integralne podejście do choroby. Podstawowymi filarami holistycznego postępowania w przypadku endometriozy jest spersonalizowana terapia oparta o: dietę przeciwzapalną, wsparcie preparatami witaminowymi i ziołami, a także naturalnymi hormonami, o pracę z ciałem - jogę i techniki oddechowe, osteopatię i terapię wisceralną, fizjoterapię uroginekologiczną, masaże, akupunkturę, jak również o pracę z emocjami.
Organizatorami wydarzenia są:
Patronami wydarzenia są:
Prelegentki:
Lois Steinberg Ph.D., CIYT Level 4, C-IAYT wnosi głęboką wiedzę do swojego nauczania i stosowania jogi Iyengara dla dobrego samopoczucia. Ma za sobą prawie pięć dekad nauki z Rodziną Iyengara w Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute w Pune w Indiach. Pracowała intensywnie z uczniami, którzy mają problemy mięśniowo-szkieletowe, ogólnoustrojowe, emocjonalne, metaboliczne i neurologiczne. Prowadzi szeroką gamę zajęć w studio Iyengara Yoga Champaign-Urbana, w którym mieszka. Dowiedz się więcej i obejrzyj bezpłatne filmy na stronie www.loissteinberg.com
Rita Keller jogę Iyengara praktykuje od 1974 roku, współpracując blisko samym Gurujim i Geetą Iyengar. Jest dyrektorem i założycielką "Iyengar Yoga Akademie Rhein-Ahr gGmbh" oraz ajurwedyjskiego ośrodka zdrowia "Samdosha" w Niemczech. Prowadzi programy szkoleniowe dla nauczycieli w całej Europie i w Bellur w Indiach. Wraz z dr Geetą S. Iyengar i dr Kerstin Khattab jest współautorką książek "Iyengar Yoga for Motherhood" oraz "Iyengar Yoga for Menopause". Jest również autorką książki i DVD "Zdrowe starzenie się".
Aneta Murakowska - terapeutka akupunktury klasycznej, właścicielka Homnis. Specjalizuje się w leczeniu głębokich urazów i traum emocjonalnych, jako źródła większości problemów zdrowotnych.
Anna Bernatowska - Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Szkoły Psychoterapii Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA, ukończyła Studium Trenerskie Stowarzyszenia OPTA i studia podyplomowe na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej "Profilaktyka i terapia - pomoc dziecku i rodzinie", oraz kurs nauczycielski jogi w metodzie BKS Iyengara. Dodatkowo odbyła wiele szkoleń z zakresu psychoterapii, psychologii i seksuologii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Integracyjnej Psychoterapii Doświadczeniowej i Edukacji Społecznej Stowarzyszenia INTRA, oraz członkiem Stowarzyszenia Jogi Iyengara. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, oraz w placówkach medycznych tj. Szpitale i Ośrodek Zdrowia Psychicznego.Jest współzałożycielką Ośrodka Psychoterapii Rozdroża, gdzie aktualnie pracuje i prowadzi psychoterapię osób dorosłych i par.
Maria Klemenska - Specjalizuje się w fizjoterapii osób z dysfunkcjami ginekologicznymi, proktologicznymi oraz układu moczowego. Jest zwolenniczką interdyscyplinarnego podejścia do pacjentów (wymiany doświadczeń między fizjoterapeutką, a trenerem, lekarzem, psychologiem, położną oraz innymi specjalnościami) oraz leczenia zachowawczego(nieinwazyjnego).
Maria Grabowska - Specjalizuje się w fizjoterapii ginekologicznej, urologicznej, anorektalnej. Prelegentka na sympozjach Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Członek Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.
CENA EARLY BIRD (do 28 lutego 2023 r.):
- członkowie SJIP: 180 PLN
- pozostali uczestnicy: 230 PLN
CENA NORMALNA (od 1 marca do 30 marca 2023 r.):
- członkowie SJIP: 230 PLN
- pozostali uczestnicy: 280 PLN
Zapisy i płatności: Rejestracja - SJIP (joga.org.pl)
Harmonogram Kongresu:
Piątek, 31.03.2023
14.45-15.00 - Monika Salitra i Ewa Pytel-Bartnik - słowo wstępne od organizatorów
15.00-17.00 - Rita Keller: "Endometrioza w praktyce jogi metodą B.K.S. Iyengara"
Sobota, 1.04.2023
9.00-11.00 - Maria Klemenska i Maria Grabowska "Endometrioza w ujęciu fizjoterapii uroginekologicznej" wykład i autoterapia
11.15-13.15 - Aneta Murakowska: "Endometrioza czyli opowieść o utracie Pełni i powrocie do Jedności - w kontekście akupunktury klasycznej"
14.00-15.30 - Anna Bernatowska: "Ból w endometriozie i jego psychospołeczne konsekwencje" wykład i pytania
Niedziela, 2.04.2023
16.00-19.00 - Lois Steinberg: "Jak stosować jogę Iyengara w życiu z endometriozą?"
Będziemy korzystać z platformy Zoom. Wszystkie sesje będą nagrywane i dostępne do odtworzenia przez 30 dni.
Sesje z Ritą Keller i Lois Steinberg będą tłumaczone na język polski przez Anię Gładysz.