W konsultacji z Zarządem, działający w Komitecie Technicznym członkowie, kontynuują prace związane z wdrożeniem nowego systemu egzaminacyjno-certyfikacyjnego. Składają się na nie:
W związku z sytuacją epidemiczną, ze względu na bezpieczeństwo wszystkich zainteresowanych, podjęliśmy niełatwą decyzję o odwołaniu warsztatu dla egzaminujących planowanego na 11-13 listopada b.r. w Oddechowie. Nasze dyskusje i spotkania przenosimy do sieci. Stąd 11 listopada egzaminujący poproszeni o udział w warsztacie, spotkają się online, żeby przedyskutować poszczególne aspekty nowej formuły egzaminacyjnej.
O naszych refleksjach i wnioskach płynący z bieżącej pracy, będziemy chcieli porozmawiać z Wami online
w środę 18 listopada i 16 grudnia, g.15.00.
Część z Was podjęła już przygotowania w myśl wytycznych RMIYI. Chętnie usłyszymy o Waszych doświadczeniach i spostrzeżeniach.
8 listopada odbyło się spotkanie online przedstawicieli Zarządu i KT z nauczycielami prowadzącymi, odpowiadając na pytania zarówno związane z podjętymi pracami, jak i statusem kontynuowanych szkoleń.
Ponieważ sytuacja kandydatów przygotowujących się w ramach dotychczas prowadzonych i/lub kontynuowanych szkoleń, kwestie zachowania ważności otrzymanych na tej podstawie rekomendacji, oraz gotowości absolwentów szkoleń do jak najszybszego przystąpienia do egzaminu, budzą najwięcej wątpliwości i emocji, przypominamy że:
Jesteśmy w okresie przejściowym. Daleko nam do unieważnienia dotychczasowego wkładu szkoleniowego nauczycieli prowadzących treningi, jak i pracy, którą włożyli w przygotowania egzaminacyjne ich uczestnicy.
Każda docierająca do nas sugestia i informacja zwrotna w tym temacie jest brana pod uwagę. Dyskutujemy jednocześnie i planujemy w systemowej perspektywie i w zgodzie ze wskazówkami rodziny Iyengarów na przyszłość.
Wobec kierunku zmian sygnalizowanych przez RIMYI, SJIP podjęło w 2019 r. decyzję o uniezależnieniu działań szkoleniowych od legitymacji Stowarzyszenia, sposoby i warunki przygotowania do egzaminu pozostawiając prywatnej umowie zawieranej między zainteresowanymi kandydatami, a ich nauczycielami prowadzącymi. Praca KT skupia się na nowym standardzie egzaminacyjnym, gdzie - w przeciwieństwie do różnorodnych i zindywidualizowanych form szkoleniowych - możliwe jest ujednolicenie mechanizmów weryfikacyjnych. Ufamy, że w oparciu o te mechanizmy zdolni będziemy obiektywniej i odpowiedzialniej świadczyć o gotowości kandytatów do pracy nauczycielskiej w naszej metodzie.
Inspiracje i wskazania dla nauczycieli prowadzących (mentorów), opublikowane zostaną w osobnym dokumencie, dając nam podstawę nie tylko dyskusji, ale i do dalszego rozwoju.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do studiowania Przewodnika opracowanego przez RMIYI - Przewodnik po systemie certyfikacji i egzaminów
Pamiętajmy, że nadrzędnym zadaniem realizowanej zmiany jest zmniejszenie dystansu między uczącymi, a uczniami, egzaminującymi, a egzaminowanymi, działającymi w Stowarzyszeniu i jego członkami - uwspólnienie nas w doświadczeniu praktyki. Egzamin ma sprzyjać przyjaznemu, a zarazem jak najbardziej realnemu oddaniu prawdy naszego doświadczania w jodze i w relacjach z innymi. Dojrzewać, rozwijać uważność i umiejętności możemy rozwijać bez konieczności szczegółowych wytycznych!
Komitet Techniczny