Badanie zostało przeprowadzone w All India Institute of Medical Sciences (AIIMS) w New Delhi. Wzięlo w nim udział 160 osób, z których połowa brała udział w zajęciach jogi, gdy druga połowa była poddawana tradycyjnej terapii środkami farmakologicznymi. Badanie trwało 3 miesiące. Przez pierwszy miesiąc uczestnicy praktykowali jogę przez 60 minut trzy razy w tygodniu pod okiem profesjonalnych nauczycieli. Przez kolejne dwa miesiące praktykowali jogę w domu pięć razy w tygodniu wspierając sięspecjalniym podręcznikiem.
Badanie ukończyło 114 osób, z czego w grupie praktykującej jogę zużycie środków farmakologicznych spadło o niemal połowę - 47 proc. U 12 proc. osób z grupy jogicznej migreny całkowicie ustąpiły. Badanie pokazało jednak, że bóle migrenowe sa niełatwe do leczenia. Grupa praktykująca jogę doświadczała więcej migren na początku badania, jednak po trzech miesiącach ich częstotliwość i intensywność znacząco spadła, a wyniki w testach i kwestionariuszach wykazywały lepsze wskaźniki oraz szybszą poprawę w porównaniu z grupą przyjmującą tylko środki farmakologiczne.
Wg profesora kardiologii Gautama Sharmy joga zmniejsza aktywność współczulnego układu nerwowego (odpowiedzialnego za stresową reakcję walcz lub uciekaj), poprawia funkcjonowanie nerwu błędnego, zwiększa poziomu tlenku azotu, który jest wytwarzany w celu rozluźnienia mięśni gładkich w ścianach naczyń krwionośnych, zwiększając przepływ krwi i obniżając jej ciśnienie oraz zmniejszenie napięcia mięśni w obszarze głowy, szyi i karku, powodując ich rozluźnienie.
Więcej na temat badnia przeczytasz w tekście Moniki Salitry https://joga.org.pl/artykuly,joga-wspomaga-leczenie-migrenowych-bolow-glowy,5,47.html
O stosowaniu jogi Iynegara w przypadku migrenowych bólów głowy będzie można się wiele dowiedzieć podczas warsztatu z Ritą Keller, który odbędzie się on-line 27 i 28 czerwca pod patronatem SJIP https://joga.org.pl/events.htmlcategory=9&event_type=1&city=0&date_from=&date_to=&sent=1