Aktualności

Ponad 5 mln osób wchodzi w Polsce na matę
27 marca 2023
Ponad 5 mln osób wchodzi w Polsce na matę

16 proc. Polek i Polaków praktykuje jogę. Tak wynika z badań przeprowadzonych w grudniu 2022 roku przez Panel Ariadna na zlecenie dr Agaty Stasińskiej (Collegium Civitas) oraz dr Justyny Świdrak (Instytut Psychologii PAN). Pierwsze takie kompleksowe badanie wskazuje na dużą popularność jogi w naszym kraju. Około 5,5 miliona obywateli i obywatelek praktykuje jogę, zaś 3,5 miliona robi to regularnie co najmniej raz w tygodniu. Z badania można dowiedzieć się m.in. w jakim wieku są jogini i joginki, gdzie mieszkają, jak często praktykują.

Szacuje się, że około 300 milionów ludzi na świecie praktykuje jogę, która dla wielu osób stała się doskonałym sposobem na poprawę stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Do tej pory trudno było ustalić jak popularna jest joga w Polsce, ponieważ nie prowadzono takich badań. Z szacunkowych danych pochodzących z Diagnozy Społecznej z 2015 roku (Czapiński i Panek 2015) wynikało, że jedynie 1 proc. (ok. 300 tysięcy) Polaków wskazywało jogę jako wybieraną przez nich aktywność fizyczną.

W 2016 roku dziennikarze portalu bosonamacie.pl przeprowadzili ankietę internetową, którą wypełniły 3743 osoby. Spośród tej liczby 84 proc. ankietowanych aktualnie praktykowało jogę, 12 proc. miało kontakt z jogą w przeszłości, a tylko niecałe 2% badanych nigdy nie miało styczności z jogą. Blisko połowa uczestników ankiety praktykowała jogę metodą Iyengara. Badanie objęło jednak głównie próbę osób aktywnie praktykujących i mających styczność z jogą, więc wnioski dotyczą tylko tej grupy osób. Cały raport z tego badania mozna przeczytac tutaj.

- Sama praktykuję jogę i obserwacja naszego środowiska podpowiadała mi, że w ciągu ostatnich kilku lat joga staje się w Polsce zdecydowanie bardziej popularna niż wcześniej. Razem z Justyną Świdrak postanowiłyśmy to zbadać - mówi dr Agata Stasińska, socjolożka z Collegium Civitas.

Badanie “Popularność Jogi w Polsce" zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie metodą CAWI przez Panel Ariadna w grudniu 2022 roku. Wyniki badania wskazują na wyraźnie rosnącą popularność jogi w Polsce - około 5,5 miliona (16 proc.) obywateli i obywatelek praktykuje jogę, zaś 3,5 miliona (10 proc.) robi to regularnie ponad raz w tygodniu.

Jogę praktykuje nieco więcej kobiet (18 proc.) niż mężczyzn (14 proc.). Praktykującymi są głównie młodzi. Aż 34 proc. osób w wieku 18-24 lat i 24 proc. osób w wieku 25-34 ma kontakt z jogą w życiu codziennym (raz lub częściej niż raz w miesiącu). Joga jest nieco bardziej popularna wśród mieszkańców miast średnich i większych (29 proc.), ale praktykują również osoby mieszkające na wsi i w małych miastach (26 proc.).

Regularną praktyką (co najmniej raz w tygodniu) cieszy się 22 proc. ludzi młodych (18-24 lat) i 14 proc. osób nieco starszych (25-34 lat). Osoby ze starszych grup wiekowych rzadziej praktykują tak regularnie. Częściej niż raz w tygodniu praktykuje 13 proc. osób w wieku 35-44, 6 proc. osób w wieku 45-54 i 4 proc. osób powyżej 55 roku życia.

Agata Stasińska liczy, że dzięki tym wynikom uda się w przyszłości poprowadzić bardziej rozbudowane badania naukowe na temat tego jak praktyka jogi wpływa nie tylko na jednostkę, ale i na relacje, tworzenie więzi z bliskimi osobami i funkcjonowanie w otoczeniu społecznym.

Raport z badania przeczytasz w czytelni Popularność jogi w Polsce - komunikat z badań (joga.org.pl)